بیمه محلی و بیمه عادی و نقش آن در بازرگانی خارجی

بیمه محلی و بیمه عادی و نقش آن در بازرگانی خارجی

بیمه محلی و بیمه عادی و نقش آن در بازرگانی خارجی

در بازرگانی خارجی ۳۶ نوع خطر دریایی، زمینی، ریلی و هوایی کالای شما را تهدید می کند. ساده انگارانه است تصور اینکه که در مسیر برای کالاهایمان اتفاقی نمی افتد و با خیال راحت منتظر رسیدن کالاهایمان باشیم. به همین دلیل است که بسیاری از افرادی که چندین سال در زمینه بازرگانی، صادرات و واردات فعالیت می کنند، و در یک بی احتیاطی تمام داشته هایشان بر باد می رود.

 بیمه جزء لاینفک بازرگانی خارجی به حساب می آید. همانطور که خودرو بدون بیمه را نباید سوار شد، کالای بدون بیمه را نیز نباید حمل کرد.

 درست است که طبق تجربه در صد سال اخیر از هر ۱۰۰ محموله ای که بیمه می شود تنها ۳ نفر رفته اند و ادعای خسارت کرده اند. اما باید این را در نظر داشت که اتفاق خبر نمی کند و اگر مشکلی برای کالا در هر نوع حمل دریایی، زمینی، هوایی و ریلی پیش آید خسارت های جبران ناپذیری به صاحب کالا وارد می شود.

در ضمن در بازرگانی خارجی و واردات کالا، در صورت عدم بیمه نمودن کالا، در هنگام ترخیص کالا از گمرک با مشکل مواجه خواهید شد.

بیمه نکردن کالا بزرگترین اشتباهی است که یک بازرگان خارجی که در زمینه واردات فعالیت می کند می تواند مرتکب شود. در بازرگانی خارجی با توجه به محاسبه ای که در فایل ضمیمه قرار داده شده، ۳ درصد از ارزش کل کالا به بیمه تعلق می گیرد. شما زمانی که کالای خود را بیمه کنید با خیالی راحت و فکری آسوده منتظر رسیدن کالای خود خواهید بود. اگر هم خدای نکرده در زمان حمل، کالا به مشکل بر خورد با خیال راحت از پلیس گزارش گرفته، آن را به بیمه تحویل می دهید و بیمه پس از ۱۵-۲۰ کل خسارت کالا را در یک برگ چک به شما پرداخت می کند.

 هدف نهایی شما در بازرگانی خارجی و واردات کالا، رسیدن به پول است. پس اگر کالایتان حتی به کلی از بین رفت شما سریع تر به پولتان می رسید و این جای بسی خوشحالی برای وارد کننده خواهد داشت اما خدای نکرده اگر به هر دلیلی کالایتان بیمه نباشد، برای گرفتن خسارت خود به اندازه ای اذیت می شوید که از خیر گرفتن خسارت خواهید گذشت. از آن گذشته اگر به فرض شرکت شما در مشهد است و کالای شما در شیراز آسیب دیده، باید در دادگاه شیراز شکایت خود را اعلام کنید و ده ها میلیون تومان خرج وکیل کنید و سرآخر معلوم نیست که پول خود برسید یا نه. از همه مهمتر اعصاب نازنینتان است که در این میان متحمل فشار زیادی خواهد شد.

اما اگر کالایتان بیمه باشد در صورت بروز خسارت نه برای بیمه مشکلی پیش می آید چراکه درآمد بیمه آنقد بالا هست که با جبران خسارت ۳ نفر از ۱۰۰ نفر هیچ مشکلی بر نخورد و از آن طرف خود وارد کننده نیز از هر خطر احتمالی در امان است.

 با توجه به محاسباتی که در فایل ضمیمه شده و بصورت رایگان می توانید دانلود کنید، مبلغ حق بیمه باربری نسبت به وجه کل کالای مورد معامله بسیار مناسب است.

شخصی که در زمینه بازرگانی خارجی و واردات کالا فعالیت می کند می بایست بعد از گرفتن پیش فاکتور (PI)، مجوزهای مربوطه و ثبت سفارش، به شرکت بیمه مراجعه کرده و بعد از پر کردن فرم مربوطه و پرداخت حق بیمه، کالای خود را از کشور با توجه به ترم تحویل کالا، از کشور مبدا تا کف انبار خود بیمه می کند.

حق بیمه در باربری های بین المللی متفاوت است. پارامتر های زیادی در محاسبه حق بیمه باربری موثر است.

 

عوامل موثر در محاسبه حق بیمه باربری:

۱- کالا آسیب پذیر بودن کالا

۲- ارزش کالا

۳- نوع بسته بندی

۴- وسیله حمل

۵- مسیر حمل

مثلا حق بیمه واردات چینی جات با حق بیمه واردات سیمان یکی نیست. چراکه لوازم چینی و شکستنی از سیمان بسیار آسیب پذیر تر است. یا مثلا حق بیمه واردات زیورآلات قیمتی با حق بیمه واردات موکت تفاوت زیادی دارد. با توجه به این پارامترها ضرایب ارزش اضافی یا ضرایب عدم النفع در محاسبه حق بیمه محاسبه می شود.

 بیمه محلی و بیمه عادی و نقش آن در بازرگانی خارجی

بیمه محلی:

حال فرض کنید که کالای خود را بدون بیمه وارد کرده اید و تا بندر شهید رجایی بندرعباس بدون مشکل حمل شده. در گمرک به شما می گویند باید کالا بیمه باشد. در این مرحله کالای شما به صورت “بیمه محلی” بیمه می شود.

در بازرگانی خارجی و واردات زمانی از بیمه محلی استفاده می شود که

۱- کالا قبلا بیمه نشده باشد

۲- مهلت انقضای بیمه تمام شده باشد

در این حالت به شما می گویند که کالا باید بیمه محلی شود. مزایای بیمه محلی نسبت به بیمه عادی بسیار کمتر است و از طرف دیگر قیمت آن نسبت به بیمه عادی بسیار بالاتر است.

در بیمه محلی کالا فقط در داخل گمرک بیمه است و بعد از خروج از گمرک دیگر کالا بیمه نیست و دوباره باید کالا بیمه شود. اگر بیمه از گمرک بندرعباس تا محل کار واردکننده بیمه نشود، اگر حین مسیر اتفاقی بیفتد، واردکننده بامشکلات زیادی مواجه می شود در صورتی که همانطور که گفته شد اگر کالا را قبل از معامله بیمه کرده باشید، تا خود انبار وارد کننده، کالا با مبلغ بسیار ناچیزی بیمه شده و در بین مسیر به هر مشکلی بر بخورد، بیمه به سرعت پاسخگو خواهد بود.

در واقع شرایط بیمه محلی بسیار سخت و گران در نظر گرفته شده به طوری که برای کسانی که در زمینه واردات فعالیت می کنند و کالای خود را بیمه نمی کنند به عنوان یک جریمه محسوب می شود.

بنابر این پیشنهاد می کنم به هیچ عنوان طوری عمل نکنید که مجبور شوید در واردات و بازرگانی خارجی از بیمه محلی استفاده نمایید.

پیشنهاد می کنم با فرمول حق بیمه و عواملی که باید در زمان بیمه کردن کالای خود در نظر بگیرید آشنا شوید تا در بهینه ترین حالت ممکن کالای وارداتی خود را بیمه کنید.

در این فایل نحوه محاسبه حق بیمه باربری در بازرگانی خارجی و واردات کالا بصورت کامل و واضح، شرح داده شده و همچنین با قیمت حق بیمه محلی مقایسه کرده ایم.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *